Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Rregjistrohu ne forumin tone.
Zemra Love
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zemra Love

Zemra Love
 
PortalForumKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
Mirese vini  ne forumin tone...... ku vec dashuri gjeni.

 

 Çaji dhe kafja kundra diabetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Nita
Moderator
Moderator
Nita


Posts : 89
Join date : 15/01/2010

Çaji dhe kafja kundra diabetit Empty
MesazhTitulli: Çaji dhe kafja kundra diabetit   Çaji dhe kafja kundra diabetit Icon_minitimeThu Jan 21, 2010 5:10 am

Një studim i rëndësishëm australian vjen për të shtuar se çaji dhe kafja reduktojnë probabilitetet për zhvillimin e diabetit tipi 2. Publikimi i hulumtimit konkret u realizua në revistën mjekësore Archives of Internal Medicine. Mbrojtja ndoshta nuk lidhet me kafeinën pasi dhe kafja pa kafein ka efekt më të forte, shpjegojnë hulumtuesit e e Universitetit të Sidnej. Dr Rachel Haxley studioi 18 kërkime të ndryshme, në të cilat kishin marrë pjesë rreth 500.000 njerëz. Kjo analizë zbuloi se njerëzit që pijnë dy ose tre filxhanë kafe ose çaj në ditë reduktojnë rrezikun e shfaqjes së sëmundjes nga 1/5 ose më shumë. E njëjta sai kafeje pa kafein kishte efekt akoma më të madh, duke reduktuar 1/3 e rrezikut. Diabeti tipi 2 zakonisht shfaqet pas të 40-ve dhe atribuohet tek paaftësia e trupit për të prodhuar insulinë të mjaftueshme ose kur ai nuk funksionon në rregull. Me ushqim të shëndetshëm dhe rritje të aktivitetit fizik, sëmundja mund të trajtohet, edhe pse në fund të gjithë pacientët përfundojnë të marrin pilula ose insulinë për rregullimin e sheqerit në gjak. Megjithatë, në qoftë se rezultatet e studimit australian konstatohen, atëherë me siguri duhet të rritet konsumi i këtyre pijeve në kombinim me ushtrimin fizik dhe konsumimin e ushqimeve të shëndetshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çaji dhe kafja kundra diabetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Birra kundra kancerit të prostatës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zemra Love :: Njeriu edhe shendeti :: Njeriu edhe shendeti-
Kërce tek: